10 травня у Кам’янському розпочинається довгострокова акція «Арт-терапія – лікування мистецтвом». Це ефективний метод боротьби зі стресом, особливо в умовах війни, чудовий спосіб поліпшити психологічний стан людини, який згодом може перерости в захоплення. Про те, як буде відбуватися ця акція і які сюрпризи чекають на городян і гостей міста, нашому кореспонденту розповіла Жаннета Сокуренко, начальник управління культури Кам’янської міської ради.
– Жаннета Вікторівна, чия ідея провести подібну акцію у нашому місті?
– Акція проводиться за ініціативи міського голови Андрія Білоусова, творчої команди управління культури міської ради та всієї культурної спільноти нашої громади (це педагоги мистецьких шкіл, бібліотекарі, керівники гуртків). Із самого початку війни представники закладів культури Кам’янського об’єдналися і створили «Мистецький фронт». Він допомагає, збирає, волонтерить, плете. А тепер, враховуючи нові потреби часу, ми вирішили започаткувати мистецьку акцію, яка дозволить за допомогою творчості пережити внутрішні конфлікти, тривогу, страхи, що турбують людину. Вона стане для них своєрідною арт-таблеткою (повірте, це набагато краще антидепресантів), яка допоможе хоч на мить відволіктися від жахіть війни. А ще вона цінна тим, що однаково підходить як для дітей, так і для дорослих. Тому ми сподіваємося, що в ній братимуть участь багато бажаючих. Подібні акції вже проводяться в інших містах України, але така масштабна – мабуть, уперше. Сподіваємося, вона стане одним з брендів Кам’янського.
– Коли і де розпочнеться акція?
– З 10 травня (це буде п’ятниця). Акція розпочнеться у сквері біля колегіуму №16, о 15.00. Відкривати акцію буде виступ великого зведеного хору мистецької спільноти міста. Потім всіх бажаючих запросять до тематичних локацій. АРТ-майданчики – намети, матимуть єдиний брендований вигляд «АРТ-терапія – лікування мистецтвом». Це будуть своєрідні майстерні, які пропонуватимуть індивідуальні, групові та сімейні форми роботи: ізотерапія, музична терапія, фототерапія, пісочна терапія, психологічні ігри, майстер-класи, заняття йогою та інше. Кожен бажаючий будь-якого віку зможе долучитися до любого творчого процесу – зіграти на музичних інструментах, помалювати, поліпити. Щоб, як кажуть в подібних випадках, і особисто задоволення отримати, і себе показати. Також на локації будуть працювати психологи, які кожному бажаючому нададуть консультації з питань, які їх турбують.
В подальшому ще три локації будуть працювати в місті: у сквері пам’ятника Матері, на проспекті Свободи, на лівому березі, на площі біля кіноконцертного залу «МИР», і на Соцмісті, біля ЦНАПу. В подальшому також плануємо роботу проєкту на Дніпробуді і на Черемушках. Це вже коли побачимо і зможемо оцінити результати роботи перших 4 локацій. Таким чином, всього у місті буде 6 локацій.
– Коли будуть працювати локації?
– Локації будуть працювати щочетверга, з 17 по 19 години, і щоп’ятниці – з 16 до 18 години. Акція – вулична, підкреслюю, триватиме з травня по жовтень. А у жовтні ми перейдемо із вуличних локацій у приміщення. Адреси повідомимо додатково.
– Ця акція, крім ефективної психологічної допомоги, напевно, має і інші цілі?
– Звичайно, в нашої акції три основних мети. Перша, як ми вже зазначали – вивести людей з депресійного стану, допомогти їм вистояти сьогодні. Друга мета – донести до людей важливу інформацію: чим сьогодні займається наша мистецька родина у місті, де можна придбати знання і навички гри на музичних інструментах, малювання, прикладного мистецтва і т.д. Наприклад, в мистецьких школах. До речі, з ініціативи мера ми плануємо відкрити в дитячій художній школі арт-простір та учбовий клас для людей з особливими потребами.
Третя мета: зібрати команду небайдужих людей, які бажають займатися у гуртках. Щоб допомогти людям визначитися з вибором, до локацій будуть приходити педагоги з мистецьких шкіл, бібліотекарі, керівники гуртків з кіноконцертного залу «Мир», люди, які займаються творчістю. Наприклад, у роботі локацій буде брати участь молодіжний літературно-мистецький клуб «ВівАрт». Ці зустрічі будуть для людей не просто цікавими, а й пізнавальними.
На локації будуть проводити опитування: яким видом мистецтва ви б хотіли займатися. Свої побажання можна буде записати у спеціальний журнал.
– Щось незвичайне планується під час акції?
– Мер виступив з цікавою ініціативою – під час акції написати історію нашого міста разом. А саме, надати кожному мешканцю, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, можливість поділитись своєю історію про себе, своїх рідних, близьких та друзів міста Кам’янське, записати її у «імпровізовану книгу», яку можна буде знайти на кожній локації.
Особисто я хочу поділитися історією своєї сім’ї. Мій батько, Віктор Ігнатович, залишив мені цілий дипломат записів про нашу родину. Він навіть книгу про це хотів писати. На жаль, не встиг. І от сьогодні у мене з’явилась можливість поділитись його спогадами. І я прошу людей підтримати цю ініціативу. Бажано, щоб нас було якомога більше.
А ще впродовж акції ми будемо вишивати гладдю рушник – оберег нашого міста. Всіх, хто має вміння вишивати – долучайтесь!
– Це будуть робити спеціальні майстрині чи усі бажаючі?
– Ми сподіваємось, що перший стібок зробить міський голова Андрій Білоусов. По-перше, як очільник міста, що символічно, і, по-друге, як чоловік. Це має принести удачу. А потім рушник будуть вишивати усі бажаючі. Він буде переміщуватися по локаціям.
Вишивання рушника, оберега завжди увінчувалося особливим таїнством. Наші предки ніколи не сідали вишивати хворі або з поганим настроєм. Вони віддавали нитці всю свою любов, позитивні емоції, світлі думки, заряджаючи тканину на добре служіння людям. Ми сподіваємося, що всі, хто долучиться до цього великого дійства – вишивання рушника – будуть працювати саме з таким настроєм. І спільними зусиллями ми створимо справжній символ-оберег Кам’янського! Коли рушник буде готовий, до кінця війни він буде зберігатися в кабінеті міського голови. А після війни його передадуть у музей історії міста.
– Ваші побажання городянам і гостям міста перед початком акції.
– Перш за все, я вдячна, що акція ще не почалася, а вже є багато бажаючих не просто стати її учасниками, а й активно нам допомагати. А що стосується побажань: ми запрошуємо кожного обрати для себе те, що дійсно подобається, спробувати себе у різних жанрах мистецтва. Усвідомити, навіщо нам потрібні творчість та мистецтво під час війни. І, звичайно ж, достойно проявити себе!
Приєднуйтесь – і ви знайдете своє місце серед нас! І чим вас буде більше – тим краще!