Коли ви розпочинаєте шахову партію, першими у бій йдуть саме пішаки. Від їх розташування залежить подальший хід гри, можливості атаки та захисту. Пішак — це «солдат», який складає половину вашої шахової «армії». Якщо прибрати всі інші фігури з поля, ви будете бачити так звані пішакові структури — особливі комбінації, з яких ви можете атакувати суперника чи захищатися.
Шаховий майстер Філідор у 18-му сторіччі сказав: «Добре грати пішаками, вони — душа шахів». І це дійсно так. Хоч ці фігури слабкі поодинці, та разом вони мають силу, порівняну з ферзем. Однак щоб досягти цього, треба розуміти вплив пішаків на гру та їхні ролі.
Чим так важливі пішаки?
Ось 3 причини, чому пішаки заслуговують не меншої уваги, ніж ферзь:
- Вони впливають на маневровість сильніших фігур: як ваших, так і опонента.
- Пішакова структура визначає слабкі ділянки шахової дошки у поточній партії.
- Слабкий пішак — це вагома ціль.
Вплив на маневровість інших фігур
Пішакові структури можуть обмежувати маневровість сильніших фігур через такі чинники:
- Фігури не можуть перестрибувати через пішаків, за виключенням коней. Саме тому в певних зонах вони залишаються заблокованими.
- Пішаків багато, тому вони можуть зайняти та контролювати більше клітинок, аніж окремі сильніші фігури. Тим самим переміщення фігур неможливе, а ваші фігури — під захистом.
Звісно, самостійно один пішак не має достатньо сили, але їхня «командна гра» — зовсім інша справа, адже є змога протистояти ворожим фігурам на великій ділянці дошки.
Визначення слабких ділянок
Отже, ми вже з’ясували, що пішак — це матеріал не лише для гамбітів, а й для інших задач. Одна з них — встановлення слабких полів, тобто тих, які ви не можете захистити пішаком. Ними вважаються п’ята та шоста горизонталь, тобто «територія» ворога. Клітинки, які не вдалось зайняти пішаками, можна взяти під контроль іншими своїми фігурами. Як результат — ви розвиваєте свої фігури. Слабкі клітинки найбільш вигідні в центрі дошки або біля нього. Тому пішакам краще віддати краї ігрового поля.
Слабкий пішак — важлива ціль
З ходом гри пішакова структура змінюється, стає більш фрагментованою. Відповідно, кожен окремий пішак стає вразливішим та потребує підтримки інших пішаків або фігур. Водночас ця слабкість є й перевагою, адже пішака дуже зручно використовувати задля гамбітів. Зробити його ціллю опонента, заманивши в пастку, а потім забрати ворожу фігуру.
Висновки
Недарма у шахах сильних фігур по 1-2, а пішаків — аж вісім. Їхня сила полягає в згуртованості, а слабкість іноді дає змогу обернути ситуацію на дошці на свою користь. Пішаки розпочинають атаки й захисти, першими виступають у дебютах та грають важливу роль у гамбітах. Щоб навчитися вміло використовувати всі можливості цих фігур, краще вивчати шахи під кураторством наставника. Наприклад, чудовим варіантом є онлайн-школа шахів CHESS LEADER.